Warning: Use of undefined constant orange - assumed 'orange' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/7126/virtual/www/domains/h-d.cz/templates/ah-68-kleines-schwarzes/index.php on line 25

 Autorská práva a volně šiřitelné dílo

 K napsání tohoto článku mě dovedla skutečnost, že se kopíruje o sto šest. Copyright-nekopirajt!

Některé články a fotografie mého webu jsou tu k dispozici od roku 2003. Co mě překvapí, když narazím na nějaký motorkařský web /dokonce i tištěný leták/ a jsou v něm nakopírovány mé texty a fotografie. Snad nejhůře dopadla stránka Historie H-D v datech, tu jsem už našel na veřejných i klubových stránkách:-( Text je doslova překopírován i s mými některými chybami, které jsem časem opravoval a doplňoval nové texty.

Nejsem idealista, pokud zamknu stránky vůči kopírování, lze to obejít. Jen eliminuji pár lidí, kteří nejsou škodliví a příště už nepřijdou. Takže jinak:

Veškerý obsah serveru www.h-d.cz je chráněn licencí CREATIV COMMONS typu CC - BY - NC - SA „Uveďte autora“, „Neužívejte komerčně“ a „Zachovejte licenci“.

Co to znamená? Texty, fotografie, videa (veškerý autorský obsah, kromě vnořených textů jiných serverů) z tohoto webu jsou pod určitým režimem ochrany autorského práva. Obsah je povoleno dále šířit a upravovat za předpokladu, že je uveden autor, název díla, zpětný odkaz na dílo a způsob, jakým bylo dílo upraveno (BY). Pouze pro nekomerční účely (NC) a s dodržením licenční návaznosti pro nově vytvořené dílo (SA).

 

 S jakými druhy autorských práv se setkáváme?

Pokud není žádná licence zvolena, a není definován žádný doplňující text k autorským právům, považuje se dílo automaticky za majetek autora! Není dovoleno ji bez povolení autora použít pro jiné účely.

Copyright (C)- Všechna práva vyhrazena - použití díla je nutné domluvit si přímo s jeho autorem. To nemusí znamenat, že vám autor nebude chtít text či obrázek poskytnout (nebo že za něj bude chtít peníze) - je ovšem třeba se s autorem o použití domluvit.

Public Domain (PD) - Dílo volně k použití - dílo je volně k použití, je možné ho libovolně upravovat a je možné ho použít i komerčně. Nemusí být uvedeno jméno autora díla.

Creative Commons Attribution License (CC-BY) - dílo mohou ostatní libovolně kopírovat a měnit za podmínky, že uvedou i jméno původního autora (včetně názvu díla, odkazu apod.).

Creative Commons Attribution NonCommercial License (CC-BY-NC) - dílo mohou ostatní libovolně kopírovat a měnit, ovšem pouze pro nevýdělečné účely. Musí být uvedeno jméno autora díla.

Creative Commons Attribution NoDerivs License (CC-BY-ND) - dílo mohou ostatní libovolně kopírovat, nesmí ho ale nijak měnit. Musí být uvedeno jméno autora díla.

Creative Commons Attribution ShareAlike License (CC-BY-SA) - dílo mohou ostatní libovolně kopírovat a měnit, ovšem změněné dílo musí úvést pod stejnou licencí, pod kterou ho původně získali. Musí být uvedeno jméno autora díla.

Creative Commons Attribution NonCommercial NoDerivs License (CC-BY-NC-SD) - dílo mohou ostatní použít pouze pro nekomerční účely, nemohou ho nijak měnit. Musí být uvedeno jméno autora díla.

Creative Commons Attribution NonCommercial ShareAlike License (CC-BY-NC-SA) - dílo mohou ostatní libovolně použít pro nekomerční účely, musí však být uvedeno pod stejnou licencí, pod kterou ho původně získali. Musí být uvedeno jméno autora díla.

Pozn.: Creative Commons Licence definují která práva si chce autor ponechat a kterých se naopak vzdává. Žádná z těchto licencí ovšem neříká, že je nutné autora díla o jeho použití informovat. Většinu autorů však potěší, když ví, kde je jejich díla užito. Více v plném znění Creative Commons licence. Pokud zvolíte pro svoje dílo nějakou Creative Commons licenci, můžete použít doplňující text k autorským právům.
 
Tak vidíte, vy všichni, kdo jste kopírovali a neptali se. Zde je návod, jak zlegalizovat původní obsah webu www.h-d.cz ve vašich dílech. Nekomerčním dílům stačí jen uvést autora!

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/7126/virtual/www/domains/h-d.cz/libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 343

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/7126/virtual/www/domains/h-d.cz/libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 357

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/7126/virtual/www/domains/h-d.cz/libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 362


Search

Přihlášení